Яворівський національний природний парк

Все на землі, все треба берегти –
І птаха й звіра, і оту рослину,
Не чванься тим, що цар природи ти –
Бо врешті, ти його частинка.

Б. Лепкий

Знаковий об’єкт

      Згадана порода коней розводиться тільки в області Тероль (Австрія) та двох спеціалізованих установах Польщі, а відтепер на українському Розточчі, які декілька років тому в кількості трьох особин завезено з Розточанського парку народового – партнера Яворівського НПП.

         Проект створення центру розведення та збереження нащадків диких коней-тарпанів розроблено науковцями та спеціалістами Інституту Карпатського регіону Української Академії аграрних наук (Оброшино), кафедри екології та біології Львівського національного аграрного університету, а також Яворівського НПП.

Мета створення центру – збереження генофонду нащадків диких коней-тарпанів, розвиток кінного туризму, рекреації та екоосвіти у Яворівському НПП. А прикладом науково-практичного вирішення цих завдань є робота стосовно відтворення популяції нащадків диких коней-тарпанів у Розточанському парку народовому, що поблизу міста Замость.

На даний час тварин утримують в урочищі Мочари на території туристично-відпочинкового осередку «Оселя Розточчя».        Облаштовано конюшню, огороджені загони для вільного випасання коней. Територія електофікована, діє водоканалізаційна мережа, побудовано відпочинковий двохкімнатний будинок, відремонтовано та використовується за призначенням колишній будинок лісника. Діє проект «В гостях у пасічника», працює музей старожитностей «Розточчя».

На протязі найблищих 5 – 7 років передбачено виконати ряд визначених вже організаційно-технологічних заходів, що дозволить довести поголів’я нащадків диких коней-тарпанів до 50-60 голів.

Реалізація проекту,- каже заступник директора Інституту Карпатського регіону УААН Василь Каплінський,- підлягає під основні положення «Конвенції про біологічне різноманіття», яка ратифікована Верховною Радою України 27 листопада 1994 р.

Директор Яворівського НПП, заслужений природоохоронець України Михайло Біляк з цього приводу висловив думку: 

- центр розведення нащадків диких коней-тарпанів, крім еколого-економічних результатів у комплексі із рекреаційно-атракційним осередком «Оселя Розточчя», матиме значні соціальні інтереси в мешканців наближених до території Яворівського НПП сіл Дубровиця, Млинки, Лозино. Адже зростаюча чисельність відвідувачів потребує надання послуг, зокрема громадського харчування, торгівлі, культури, медицини, готельного обслуговування.

Сформований у перспективі об’єкт створить позитивний імідж Яворівському НПП, місцевим громадам, органам місцевої влади Яворівського району, Львівщини, а також науковцям, спеціаліста інвесторам, причетних до повноцінної реалізації проекту, який має стати знаковим у структурі установ Міжнародного біосферного резервату «Розточчя» під егідою ЮНЕСКО.

 

AddThis Social Bookmark Button