Яворівський національний природний парк

Все на землі, все треба берегти –
І птаха й звіра, і оту рослину,
Не чванься тим, що цар природи ти –
Бо врешті, ти його частинка.

Б. Лепкий

Болотні екосистеми Яворівського НПП: заходи щодо їх збереження і відновлення


Питання проведення такої наради виникло не випадково. Цьогорічне літо — яскраве підтвердження того, що клімат змінюється і має дещо негативний вплив на водно-болоті та лучно-болотні угіддя.
В регіоні Розточчя, і в цілому на території України, болота, як природні середовища представляють величезну цінність, оскільки більша частина з них осушена, а інша - перетворена у штучні водойми. Враховуючи цю особливість виникла необхідність зберегти в природному стані усі вцілілі болота і збільшити їх кількість та взяти під особливу охорону.
Яворівський національний природний парк, складова Міжнародного біосферного резервату «Розточчя», розташований на Головному Європейському вододілі в межах надзвичайно цікавого з природоохоронної точки зору природного регіону Розточчя, що відзначається великим розмаїттям ландшафтів, серед яких значне місце займають такі важливі природі середовища, як болота. Так, частка заболочених земель території постійного користування Яворівського НПП, складає 4,3%, з яких: лісові землі - 3,6%, нелісові - 0,7%. Причому найбільшу частку займають вільхові лісоболотні угруповання 96,3 га. Низові і перехідні болота розміщені на площі близько 8 га, перезволожені луки займають площу 13,8 га.
Учасники наради дійшли згоди, що скорочення площ не вкритих лісом боліт і перезволожених лук на території парку, збіднює корінні природні комплекси, зменшуються площі рослинних угруповань, що притаманні цим природним середовищам. Спеціалісти-гідрологи, науковці єдині у думці: основні причини таких сукцесій, це зміна гідрорежиму та зменшення обсягів випасання худоби і викошування трав.
Учасники наради намітили провести ряд заходів, спрямованих на підтримання історично сформованої фітоценотичної структури лучно-болотних угруповань Яворівського НПП.

Сергій Стельмах
науковий співробітник Яворівського НПП

AddThis Social Bookmark Button