Яворівський національний природний парк

Все на землі, все треба берегти –
І птаха й звіра, і оту рослину,
Не чванься тим, що цар природи ти –
Бо врешті, ти його частинка.

Б. Лепкий

Екоосвіта

 

Яворівський національний природний парк є багатофункціональною природоохоронною установою. Він покликаний комплексно вирішувати проблеми збереження біологічного та ландшафтного різноманіття, цінних природних та історико-культурних комплексів і об'єктів, формувати у людей екологічний світогляд, створити умови для спілкування людини з природою.

Одним з пріоритетних напрямків є еколого-просвітницька діяльність. Екологічна освіта та виховання спрямовані на формування екокультури, мислення та поведінки людини в усій багатогранності її стосунків з довкіллям.

Розвиток екологічної освіти в установах природно-заповідного фонду визначено в Законі України «Про природно-заповідний фонд України», в своїй роботі фахівці з екоосвіти керуються Положенням про Яворівський національний природний парк та Положенням про еколого-освітню діяльність.

Екологічне виховання спрямоване на усвідомлення природної феноменальності людини, яка повною мірою відповідає за життя й умови життєдіяльності на Землі.

Основні завдання екологічного виховання:

-  нагромадження екологічних знань та їх усвідомлення;

- прищеплення любові до природи, бажання берегти та примножувати її багатства; 

- формування навичок і вмінь діяльності у природі; 

- виховання відчуття особистої відповідальності за негативні процеси, які відбуваються в довкіллі.

Територія із особливими ландшафтами Розточчя, історико-сакральними пам’ятками, відпочинковими об’єктами – все це живі уроки з ботаніки, географії, зоології, історії – це значущий потенціал, який можна використовувати в навчальній програмі. Екологічні уроки на стежках Яворівського НПП - це легка, доступна форма еколого-освітньої роботи в природоохоронній пропаганді, оскільки, наявна сама природа, немає потреби в спеціальній педагогічно-методичній підготовці.

Тематика екологічних уроків Яворівського НПП

«Яворівський НПП – перлина Розточчя», 

«Туристичними стежками Розточчя»,

«Розточчя – краса дана Богом», 

«Зимовий період у рослинному та тваринному житті»,

«Весняне пробудження природи»,

«Наші друзі – птахи», 

«Ліс та його значення в природі та житті людини»,

«Сторінками Червоної Книги України»,

«Земля в обіймах сміття».

У Яворівському НПП проводиться цілий ряд масових екоосвітніх та природоохоронних акцій із залученням широкого кола громадськості. Основна мета яких - виховання шанобливого ставлення людини до Землі, довкілля, відзначити екологічні дати календаря,  відродження призабутих звичаїв та традицій українського народу, зокрема Яворівщини.

Традиційними еколого-просвітницькими акціями є: 

«Проводи Зими»,

«Збережи красу Весни»,

«Птахи повертаються»

«Поїдемо поговорити з лісом»

«Дивосвіт за вікном»

«Екомарафон Подаруй життя ялинці»

«Допоможемо птахам взимку»

На базі Яворівського НПП функціонують екогуртки та створені трудові об’єднання учнів «Шкільне лісництво» та «Екологічна варта» вихованці яких здійснюють практичні дії по відновленню природи: висаджування дерев, прибирання територій від засмічення, розвішування штучних гніздівель тощо.

AddThis Social Bookmark Button