Яворівський національний природний парк

Все на землі, все треба берегти –
І птаха й звіра, і оту рослину,
Не чванься тим, що цар природи ти –
Бо врешті, ти його частинка.

Б. Лепкий

Рідкісні птахи Розточчя, які потребують особливої охорони

Чернь білоока – вид, занесений до Червоної книги України. Щороку 2-3 пари цих птахів гніздяться на рибогосподарських ставах поблизу смт. Івано-Франкове. В окремі роки поодинокі пари реєструються на рекреаційних водоймах Яворівського НПП. Цей вид качок дуже подібний до черні чубатої, тому часто попадає під постріли мисливців в час сезону полювання на водоплавних птахів.

Тетерук занесений до третього видання Червоної книги України. Основними стаціями перебування тетерука в регіоні Розточчя є відкриті простори військового полігону з чергуванням невеликих перелісків і поодиноких дерев. На території Яворівського НПП ці птахи частіше зустрічаються по межі з військовим полігоном. Ще років 20 тому назад в осінній період зустрічались зграї в 100 і більше особин. На даний час чисельність виду суттєво скоротилася. Зрідка зустрічаються невеликі зграйки (4-8 птахів) та поодинокі особини. Головною причиною скорочення чисельності тетерука в регіоні, є фактор турбування під час розмноження, в найбільшій мірі це пов’язано із активізацією військових навчань на Яворівському полігоні, де зосереджені локальні стації перебування виду.

Орябок - дуже рідкісний «червонокнижний» птах регіону Розточчя. Основними місцями оселення виду є молоді березняки і вільшаники з домішкою хвойних (сосни, ялини, ялівцю). Найчастіше орябок зустрічається вздовж узлісь і просік, у зоні контакту різних типів лісу. Особливо цей вид полюбляє селитися біля невеликих водотоків – струмків і витоків річок. Основними причинами катастрофічного скорочення популяції цього виду є фактор непокоєння у період розмноження, а також випадковий відстріл птахів під час полювань на копитних звірів.

С. Стельмах

науковий співробітник Яворівського НПП

 

AddThis Social Bookmark Button